• Ramowy rozkład dnia

Część I
          poranna

6:00 – 8:00

Schodzenie się dzieci. Kontakty indywidualne. Zabawy integrujące grupę,  zabawy wg inwencji dzieci – stwarzanie    sytuacji   zabawowych   służących  realizacji   pomysłów  dzieci.

8:00 – 8:45

Poranne zabawy ruchowe. Praca indywidualna  o charakterze wyrównawczo – stymulującym. Zabawy dowolne. Gry i układanki stolikowe. Zabawy logopedyczne

Przygotowanie do posługiwania się językiem obcym nowożytnym.

8:45 -9:00

Przygotowanie do śniadania – czynności porządkowe, higieniczne i samoobsługowe w łazience.

9:00 -9:30

Śniadanie – realizacja złożeń programowych z zakresu kształtowania samodzielności, nawyków higienicznych i kulturalnych podczas spożywania posiłku oraz  dbałości o zdrowie.

Profilaktyka stomatologiczna – mycie zębów

Cześć II

główna

9:30 – 10:10

Zajęcia kierowane z całą grupą – stwarzanie sytuacji edukacyjnych wymagających zaangażowania procesów poznawczych: zajęcia umysłowe, zajęcia z różnych form ekspresji – umuzykalniające,  plastyczne, ruchowe wynikające z programu wychowania przedszkolnego.

10:10 – 10:45

Zabawy wynikające z własnej aktywności dzieci, samodzielna zabawa dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela w kącikach stałych i czasowych.

10:45-11:45

Zabawy rytmiczne – doskonalenie motoryki.

Ćwiczenia i zabawy ruchowe w sali  – z uwzględnieniem ćwiczeń zapobiegających wadom postawy.

Zabawy na powietrzu - zabawy ruchowe, zabawy tropiące, wycieczki i spacery, obserwacja środowisk przyrodniczych i społecznych w najbliższym otoczeniu przedszkola (nabywanie i doskonalenie umiejętności samoobsługowych - nauka ubierania się, zapiania guzików, suwaków).

Zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci.

11:45-12:00

Przygotowanie do obiadu.

Czynności porządkowe - tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań  prowadzących do samodzielności.

Czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience.

12:00-12:30

Obiad – realizacja założeń programowych w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami. Kulturalne zachowanie się przy stole, dbałość o zdrowie.

Część III poobiednia

12:30-13:00

Relaks – odpoczynek, czytanie literatury, słuchanie bajek, muzyki relaksacyjnej – wyciszenie.

Czynności higieniczno -  profilaktyczne i samoobsługowe w łazience.

13:00-14:00

Zabawy o charakterze poszerzającym tematykę dnia.

Zabawy niekierowane służące realizacji pomysłów dzieci, zabawy przy muzyce, zabawy dydaktyczne.

Praca indywidualna z dziećmi.  Religia.

14:00-14:30

Przygotowanie do podwieczorku – czynności higieniczne i samoobsługowe.

Podwieczorek – kultura spożywania posiłków.

14:30- 17:00

Zabawy niekierowane w sali lub na dworze przy niewielkim udziale nauczyciela. Praca wspomagająca indywidualny rozwój dziecka. Rozwijanie dziecięcych zainteresowań. Rozchodzenie się dzieci.

grupy dzieci starszych (w wieku 5 i 6 lat)

GODZINY

ZAJĘCIA WSPIERAJĄCE ROZWÓJ DZIECKA

6:00 – 17:00

Część I
          poranna

6:00 – 8:00

Schodzenie się dzieci. Kontakty indywidualne - inicjowanie rozmów z dziećmi na bliskie im tematy.

Zabawy samodzielne – tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę w poczuciu bezpieczeństwa, zabawy konstrukcyjne, techniczne, manipulacyjne.

8:00 – 8:45

Zabawy dowolne – stwarzanie sytuacji zabawowych służących realizacji pomysłów dzieci.  Zabawy integrujące grupę. Praca indywidualna o charakterze wyrównawczo-stymulującym oraz praca z dzieckiem zdolnym. Zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych.

Poranne ćwiczenia gimnastyczne.

8:45 -9:00

9:00 -9:30

Profilaktyka stomatologiczna – mycie zębów

Cześć II

główna

9:30 – 10:30

Zajęcia kierowane z całą grupą – stwarzanie sytuacji edukacyjnych stymulujących rozwój dzieci, wymagających zaangażowania procesów poznawczych: zajęcia umysłowe, zajęcia z różnych form ekspresji – umuzykalniające,  plastyczne, ruchowe wynikające z programu wychowania przedszkolnego.

Przygotowanie do posługiwania się językiem obcym nowożytnym.

10:30 – 10:50

10:50-11:50

Zabawy rytmiczne – doskonalenie motoryki.

Ćwiczenia i zabawy ruchowe w sali  – z uwzględnieniem ćwiczeń zapobiegających wadom postawy.

Zabawy na powietrzu - zabawy ruchowe, zabawy tropiące, wycieczki i spacery, obserwacja środowisk przyrodniczych i społecznych (nabywanie i doskonalenie umiejętności samoobsługowych - nauka ubierania się, zapiania guzików, suwaków, wiązania sznurowadeł).

Zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci.

11:50-12:00

Przygotowanie do obiadu.

Czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience.

12:00-12:30

Część III

poobiednia

12:30-13:00

Czynności higieniczno -  profilaktyczne i samoobsługowe w łazience.

13:00-14:00

Samodzielna zabawa dzieci – podejmowanie samodzielnego działania, odkrywania zjawisk oraz zachodzących procesów, utrwalania zdobytej wiedzy i umiejętności, inspirowanie do prowadzenia własnych eksperymentów.

Zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych. Praca indywidualna z dziećmi o charakterze wyrównawczo-stymulującym oraz praca z dzieckiem zdolnym.

Religia.

14:00-14:30

Przygotowanie do podwieczorku – czynności higieniczne i samoobsługowe.

Podwieczorek – kultura spożywania posiłków.

14:30- 17:00

Zabawy inspirowane przez dzieci (tematyczne, konstrukcyjne, techniczne). Gry dydaktyczne. Zabawy integracyjne. Zajęcia indywidualne z dziećmi  dostosowane do ich możliwości i potrzeb. Rozwijanie dziecięcych zainteresowań. Pobyt na świeżym powietrzu. Rozchodzenie się dzieci.

W trakcie całodziennego pobytu dzieci z grup starszych mają możliwość pełnienia dyżurów ucząc się odpowiedzialności za wyznaczone w danym dniu zadania, pracy na rzecz grupy oraz umiejętności współpracy w zespole.

Ramowy rozkład dnia w przedszkolu jest podstawą do ustalenia szczegółowego rozkładu dnia dla poszczególnych oddziałów.